Këshillat - Blog

Cila ngjyrë i përshtatet më shumë personalitetit tënd?

Cila ngjyrë i përshtatet më shumë personalitetit tënd?! Ngjyrat janë një pjesë shumë e rëndësishme e jetës tonë. Ngjyrat që ne veshim, ndikojnë në humor, në gjëndjen emocionale, madje ndikojnë edhe te përshtypjet që krijojnë të tjerët për ne. Ngjyrat flasin, por…Çfarë thonë ato? Përpara se sa të vishni një rrobë me ngjyrë, sigurohuni gjithmonë  [...]

Si të lajmë jeans-et

Si të lajmë pantallonat Jeans. Secili nga ne ka të paktën një palë pantallona jeans në garderobën e vet. Mund të vishen në përditshmëri për një look sportiv, apo të kombinuara me një xhaketë fine dhe një palë taka të larta – për të dhënë një look më të sofistikuar dhe elegant. Ndaj, është e [...]

Si të organizoni dollapin tuaj

Si të organizoni dollapin tuaj dhe të zëvendësoni rrobat dimërore me ato pranverore. Fotot e bukura të dollapeve nëpër revista, ju bëjnë të ndiheni keq? Xheloze?! Hmm…nuk është dhe aq e vështirë të kesh një dollap të organizuar. Sa më pak rroba të kesh, aq më e lehtë është të organizosh. Kur nxjerr rrobat e [...]

Këshilla për të ruajtur ngjyrat e rrobave

Këshilla për të ruajtur ngjyrat e rrobave Rrobat me ngjyra janë gjithmonë interesante për t’u kombinuar dhe nuk duhet të mungojnë në asnjë garderobë. Por, ato kanë nevojë për një kujdes special, pasi mund të zbehen dhe ta humbasin ngjyrën shumë më shpejt sesa rrobat e errëta, apo të Çelëta. Për ta ruajtur ngjyrën sa [...]

Këshilla për të përdorur Deka Zbardhues

Këshilla për të përdorur Deka Zbardhues: Zbardhuesi na ndihmon për t’i dhënë bardhësi rrobave, shkëlqim dhe për të larguar njollat. Zbardhuesi e konverton baltën, në copëza të tretshme, të cilat eleminohen lehtësisht nga detergentët, e më pas dalin me ujin gjatë larjes. Por, pervecse na ndihmon për heqjen e njollave kokëforta, Zbardhuesi i jep shkëlqim [...]

Gjithcka duhet të dini për detergentin tuaj

Gjithcka duhet të dini për detergentin tuaj. Edhe amvisat më të mira, me më shumë përvojë, ndonjëherë kanë nevojë për këshilla në larjen e rrobave. Deka ju vjen në ndihmë nëpërmjet këtyre udhëzimeve praktike: Detergentët ndryshojne nga njëri-tjetri. Disa prej tyre, si p.sh. të gjithë detergentët Deka, kanë në përmbajtjen e tyre disa prej elementëve [...]

Si të kujdesemi për rrobat e bardha

Si të kujdesemi për rrobat e bardha. Grupojini të bardhat dhe lajini veç. Për rroba krejtësisht të bardha, përdorni detergent pluhur dhe Deka Zbardhues. Për të bardha që kanë stampime, apo figura të ndryshme, mos perdorni asnjëhere Zbardhues. Lajini rrobat në temperaturën maksimale të rekomanduar. Thajini në mënyrë natyrale, në ambient të hapur. Rrobat e [...]

Si të kujdesemi për rrobat e palestrës

Si të  kujdesemi për rrobat e stërvitjes? Ndiqni këto këshilla nga Deka. Më në  fund, vendosët që  këtë  vit të  mbani trupin në  formë  e t’i perkushtoheni dietës, palestrës, aktivitetit fizik? Ju përgëzojmë , pasi ky është një hap shumë pozitiv. Por, kjo do të  thotë  që  koshit të  rrobave të  palara, do t’i shtohen [...]

Si të lajmë çarçafët

Si të lajmë çarçafët Rituali i gjumit është i shenjtë. Ndaj, krevati ku flini duhet të jetë një vend relaksi total, që t’iu shplodhë dhe t’iu rigjenerojë forcat. Gjumi bëhet më i qetë, kur çarçafët janë të pastër dhe kanë aromë të këndshme. Ndiqni këto këshilla nga Deka se si të lani çarçafët tuaj që [...]

Si të largojmë tymin dhe erën e cigares nga rrobat

Si të largojmë tymin dhe erën e cigares nga rrobat. Lajini veshjet në makinën larëse, duke përdorur detergent pluhur, dhe ujin më të nxehtë të mundshëm, që rekomandohet për ato rroba. Përsëriteni procesin e larjes deri sa tymi dhe era e keqe të jenë larguar. Përpos detergentit, përdorni Prim Deluxe, i cili trajton rrobat tuaja. [...]

Si të zgjedhim detergentin e duhur

Si të zgjedhim detergentin e duhur A jeni ju një nga ata persona që vini shumë lavatrice brenda një jave? Nëse po, atëherë ne ju këshillojmë ta ndryshoni pak rutinën tuaj. Duke ndjekur këta hapa të thjeshtë,  për të kursyer ujë dhe energji elektrike, do të shpenzoni më pak para, dhe tregoheni miqësor me mjedisin. [...]

Miqësor me mjedisin

Tregohuni  Miqësorë me Mjedisin, duke ndjekur këto hapa të thjeshtë që sugjeron Deka. Disa ndryshime të vogla në aktivitetin e përditshëm, si përdorimi i ujit të ftohtë në larjen e rrobave, duke përdorur detergentët Deka, mund të sjellë benefite të mëdha për mjedisin dhe bëni konomi. Ne po ju tregojmë disa sekrete të vogla, për [...]

Mënyra më e mirë për të “paketuar” garderobën e stinës së verës

Mënyra më e mirë për të “paketuar” garderobën e stinës së verës. Të “paketosh” rrobat e verës, do të thotë të lësh më shumë hapësirë për pulovrat e xhaketat që vishen në vjeshtë/dimër. Por, të gjitha ne duam që kur t’i rihapim sirtarët t’i gjejmë rrobat dhe fustanet verore në formë për t’i veshur sërish.  [...]

Cikli i shkurtër i larjes

6 gjëra që duhet të dini për ciklin e shkurtër të larjes Procesi i shpejtë në lavatrice të kursen shumë kohë vërtetë, por a fitojnë rrobat pastërtinë që duhet? DEKA ju jep përgjigje… Një cikël i shpejtë larjeje ështe i mjaftueshëm për një larje rutinë të rrobave që thjesht janë veshur një herë dhe nuk [...]

Si të kujdesemi për pulovrat e vjeshtës

Si të mbajmë pulovrat e vjeshtës në formë Stina e vjeshtës ka ardhur dhe të gjithë kemi filluar të nxjerrim pulovrat nga sirtarët. Por,  nëse bëni gabime gjatë larjes, fibrat e leshta mund të dëmtohen seriozisht. Ndiqni këto hapa për t’i mbajtur trikot dhe pulovrat e punuara në formë gjatë gjithë dimrit. Evitoni nxehtësinë Të [...]

Ngjyrat e rrobave dhe domethënia e tyre ndër vite

NGJYRAT E RROBAVE DHE DOMETHËNIA E TYRE NDËR VITE Rrobat që ne të gjithë veshim cdo ditë kanë një evolucion të gjatë në histori. Për herë të pare, rrobat lindën si nevojë për të mbuluar trupin e njeriut dhe për t’u mbrojtur nga një mot me shi. Pra rëndësia e rrobave për t’u integruar në [...]

Njolla Spaghetti

Ja disa këshilla për ta përballuar një situatë të tillë, kur salca pikante e makaronave na bie mbi rroba: Shpëlajeni me ujë të rrjedhshëm, duke e lënë ujin të rrjedhë në pjesën e pasme të rrobës, në mënyrë që njolla të shtyhet për nga jashtë, të dalë jashtë copës. Mos e vendosni ujin me presion [...]

Si të largojmë njollat që shkaktohen nga djersa

Si te largojme njollat qe shkaktohen nga djersa Tani qe temperaturat sa vijne e rriten, nje nga njollat qe hasim me shpesh dhe jo rralle here na bejne te ndihemi ne siklet, jane njollat qe shkaktohen nga djersitja. Ja disa keshilla praktike qe mund te ndiqni, per te patur nje higjiene sa me te mire [...]

Sa shpesh duhet të lajmë

Sa shpesh duhet të lajmë? Sa herë ia bëjmë pyetjen vetes? “Po kjo, është për t’u larë?” Përgjigjen e saktë e gjejmë duke marrë në konsideratë aktivitetin tonë ditor, llojin e fibrës tekstile, kushtet e motit, apo sa shpesh e kemi veshur atë rrobë. Ne ju ofrojmë disa këshilla, të cilat na ndihmojnë të vendosim [...]

Si ta desinfektoni dhe pastroni makinën larëse

Si ta dezinfektoni dhe pastroni makinen larëse A keni menduar shpesh për pastrimin e lavatriçes? A ju duket se gjithçka është në rregull me të? Hmm…Mendojeni edhe njëherë! Sipas një hulumtimi, afro 25 % e lavatriçeve mbajnë bakterje fekale nga rrobat tona. Gjithsesi, nuk ka nevojë që t’ju kapë paniku.  Mund ta dezinfektoni dhe ta [...]

Hekurosja

Keshilla per Hekurosjen nga Deka - nga rubrikat online Jeni lodhur duke hekurosur?! Ndiqni këto 7 mënyra të zgjuara dhe interesante për të kursyer kohën tuaj. Disa njerëzve u pëlqen të marrin tavolinën e hekurit në sallon, ta vendosin përpara televizorit, duke qëndruar  aty me orë të tëra, ndërkohë që pijnë edhe një gotë verë [...]

Si të largojmë 5 njollat më të shpeshta tek fëmijët

Bojë shkrimi. Disa njolla që i përkasin këtyre kategorive : stilolaps, bojëra tush me ngjyra, etj. nuk mund të largohen; madje procesi i larjes me lavatrice mund t’i fiksojë ato më keq akoma. Përpiquni t’i trajtoni paraprakisht këto njolla, duke përdorur njërën nga këto metoda: 1) Trajtojeni paraprakisht me detergent Deka. Lajeni në lavatrice. 2) [...]

3 ide festive që nuk duhet të mungojnë gjatë Krishtlindjeve.

1. Simboli i Krishtlindjeve Lulja e Krishtlindjeve konsiderohet simboli i yllit te Betlehem-it. Ngjyra e kuqe e gjetheve është simboli i gjakut të Krishtit. 2. Dekori dhe dhuratat. Nuk duhet të mungojë ngjyra e kuqe në dekorin e shtëpisë, në mbulesat e tavolinës, në veshjet tona si dhe lulet e kuqe, të cilat sjellin më [...]

Jeto me ngjyra

Deka Color “Jeto me ngjyra” Ju pëlqen të kombinoni ngjyrat në rrobat tuaja, por shqetësoheni për larjen e tyre? Deka Color është detergenti i duhur për ju! Deka Color pastron në thellësi duke larguar cdo njollë të vështirë nga rrobat, plus përmban fiksues ngjyrash, i cili parandalon zbehjen e ngjyrave dhe ruan shkëlqimin e rrobave [...]

Ju frikëson e bardha?

E bardha ëshë ngjyra që asnjëherë nuk mungon në rrobat tona. Ajo mbizotëron gjatë gjithë vitit në cdo stinë. Cdo pranverë fundet me lule ,bluzat, këmishat shumllojshmëria e ngjyrave kombinohen mjaft lehtë me pantallonat ose bluzat e bardha. Në verë të gjithë dëshirojmë të mos kemi vapë dhe ngjyra e bardhë e realizon këtë dëshirë. [...]

Një detaj që nuk duhet të mungojë ditën e Shën Valentinit.

Çdo ditë e mbushur me dashuri është “Shën Valentin” por data 14 shkurt e simbolizon ditën e të dashuruarve. Lulet dhe shumë dhurata simbolike shkëmbejnë të dashuruarit. Ashtu si dita dhe vajzat duan të duken dhe të ndjehen të veçanta, prandaj planifikimi se çfarë do veshin fillon ditë më parë. Ngjyra e kuqe nuk duhet [...]

Një shall ndryshe nga të tjerët…

Shalli është aksesori që bëhet pjesë e pandashme e ditëve të ftohta. Përvec se na dhuron ngrohtësi, kombinimi i ngjyrave si dhe modelet e reja janë ato që na tërheqin më shumë. Duke ndjekur hapat e mëposhtëm, stiloni ju një shall, duke bashkuar dy cop bashkë. Para se të filloni stilimin e shallit, ju këshillojmë [...]

Për një gjumë të rehatshëm dhe çlodhës…

Çelësi për të qënë në formë gjatë gjithë ditës është gjumi i rehatshëm. Zgjedhja e jastëkut të përshtatshëm është shqetësim për të gjithë. Aromat e pakëndëshme, të cilat na krijojnë alergji, është një ndër arsyet kryesore për një gjumë të parehatshëm. Ndiqni metodën e mëposhtme dhe ju do të bëni gjumin e rehatshëm dhe do [...]

Sekreti që pulovrat të duken bukur gjithmonë…

Pulovrat në këtë sezon nuk mungojnë në asnjë garderobë dhe i preferon e gjithë familja. Ngrohtësia në ditët e ftohta na bën që rrobat e leshta të vishen çdo ditë. Larja e shpeshtë e rroba të leshta është problem,sepse krijon jo vetëm pushëzim, por dhe zvogëlim të rrobave. Kështu duhet të tregojmë kujdes në larjen [...]

Si mund të kujdesemi për njollat e shkaktuara nga frutat e vjeshtës?

Ja disa këshilla, që të jeni i sigurt se po merrni maksimumin e shijes nga verërat tuaja, ndërkohë që gotat e verës shkëlqejnë nga pastërtia. Mënyra më e sigurt për të pastruar gotat tuaja të verës, është t’i lani ato me dorë (mos përdorni pjatalarësen). Ndiqni këto hapa për të mënjanuar ciflosjen dhe njollat që [...]

‘‘Uniformat sipas sporteve’’

Të gjithë kemi dëshirë të jemi të shëndetshëm, të dukemi bukur, dhe gjithmonë me forma trupi perfekte si ne verë ashtu dhe ne dimër. Aktivitetet sportive janë zgjidhja më e mirë. Përveç aktiviteteve, veshjet janë ato që na tërheqin dhe pastërtia na bën të ndjehemi mirë. Disa këshilla për të pastruar rrobat nga aktivitetet sportive: [...]

Aksesori i pandashëm gjatë dimrit…

Përveç pulovrave, të cilat janë të pashmangshme gjatë dimrit, çorapet zënë një tjetër hapësirë në garderobën e dimrit. Jo vetëm që janë të ngrohta, por ngjyrat e shumta krijojnë kombinime, të cilat janë kthyer në një trend. Por si të kujdesemi që të ruajmë shkëlqimin, ngjyrat dhe mbi të gjitha çorapet të kenë butësi dhe [...]

DEKA NO COMMENT & PRIM DELUXE

Deka Color detergent i lëngshëm për rrobat me ngjyrë: -Lufton njollat në rrobat me ngjyrë. -Përmban fiksues ngjyrash që parandalon zbehjen e ngjyrave. -Ruan shkëlqimin e rrobave edhe pas shumë përdorimesh. -Mikrokapsulat me parfum shpërthejnë aromë lulesh pas çdo fërkimi. Kombinoni larjen me zbutësin e rrobave Prim Deluxe formula e tij ju dhuron gjithça i [...]

Disa këshilla si të kujdesemi për tharjen e rrobave në dimër.

Gjatë dimrit lagështia na shqetëson gjithmonë për larjen e rrobave. Jo vetëm njollat, të cilat janë të vështira për t’u larguar, por pas larjes presim shumë ditë deri sa të thahen. Ndiqni 4 hapat dhe rrobat tuaja do të shkëlqejnë edhe në ditët me lagështi: 1. Vendosni një shportë shtesë gjatë dimrit dhe ndani ngjyrat [...]

Ngjyra që simbolizon festat.

Ngjyra e kuqe E kuqja krijon energjinë e duhur për të tërhequr shikimin, identifikohet me jetën dhe vdekjen. Ngjyra e kuqe është ngjyra e gjakut, e dashurisë dhe e pasionit, por është edhe shenja e rrezikut, e dhunës dhe e agresivitetit. Ajo përcaktohet si ngjyra e dashurisë, sepse dhe sipas studimeve është një ngjyrë që [...]

Shtoni zbukurimet në shtëpi në këto ditë festash…

Peshqirët janë mjaft të domosdoshëm dhe pjesë e pandashme në ambjentet e shtëpisë. Larja e shpeshtë bën që butësia e tyre të humbasë. Ndiqni hapat e mëposhtëm dhe fitoni butësinë dhe aromën që ju dëshironi: Ju nevojiten disa peshqirë me ngjyra dhe fjongo. Në fillim para se t’i vendosni për zbukurim, ju këshillojmë që të [...]