Këshillat - Blog

Këshilla nga Deka për larjen e sipërfaqeve me produktin DIP

DYSHEMETË LAMINAT Ndiqni këto 4 hapa të thjeshtë, për të patur gjithmonë dysheme laminat të shkëlqyeshme. Hapi 1: Merrni gjithë mjetet që ju duhen Përpara se të filloni pastrimin, sigurohuni që keni gjithë mjetet që ju duhen. Ato cfarë do t’iu duhet janë: leckë/shtupë, kovë me ujë, pastruesi juaj DIP. Hapi 2: Përgatitini pllakat tuaja [...]

Këshilla për larjen e enëve prej qelqi

Eleminoni njollat e ujit. Pastroni dhe shpëlani gotat e qelqit, duke përdorur  larësin e enëve Rix dhe ujin më të ngrohtë të mundshëm. Uji i ngrohtë ka tendencë të avullojë më shpejt, duke e reduktuar mundësinë e krijimit të njollave prej ujit. Kthejini gotat përmbys të thahen, pasi keni shtruar një peshqir mbi sipërfaqen ku [...]

Si të eleminosh yndyrën e vështirë nga enët e kuzhinës.

Kur vjen puna te yndyra, ekziston një larës  enësh që ju vjen në ndihmë më mirë se cdo larës tjetër. Me Rix 3+ Power, yndyra eleminohet më lehtë dhe më shpejtë. Ndiqni këto këshilla praktike, që do t’iu lehtësojnë jetën në kuzhinë. Lani gotat e thjeshta në fillim, lugët, thikat dhe pirunjtë, e më pas [...]

Këshilla për një set kuzhine që shkëlqen

Kompletet prej porcelani Serviset e kuzhinës që përdoren në ditë të vecanta, kanë nevojë për kujdes të vecantë. Për t’u përballur me yndyrën e fortë që krijojnë ushqimet, shtroni një peshqir në pjesën fundore të lavamanit, mbajeni enën prej porcelani kapur në pikën më të fortë dhe lajeni me ujë të ngrohtë dhe larës enësh [...]

Këshilla për tenxhere dhe tigan që zgjasin përjetë

Kur enët e kuzhinës janë cilësore dhe mirëmbahen, mund të zgjasin përjetë. Ndiqni gjithmonë instruksionet e përdorimit të prodhuesit për t’u kujdesur për enët tuaja, ose mbani mend këto këshilla praktike: Aluminet Tenxheret apo tiganët prej alumini, nuk duhet të lahen asnjëherë në pjatalarëse. Gjithmonë lajini me ujë të thjeshtë me larësin e enëve Rix. [...]

Këshilla për një kuzhinë të pastër, pa njolla.

Kuzhina është zemra e gjithë shtëpisë, kërkon shumë dashuri, por edhe përkujdesje. Ndërrojini pecetat që përdorni për pastrimin e kuzhinës, të paktën dy herë në jave, ose sterilizojini me një tretësirë në ujë të holluar dhe Deka Zbardhues. Mbani peceta te vecanta për të fshirë pjatat dhe për të pastruar sipërfaqe të ndryshme nëse bëhen [...]

8 ide të reja gjeniale për të përdorur larësin e enëve Rix

Detergenti i enëve, mund të jetë artikulli kryesor mbi lavaman, por fuqia e tij pastruese na vjen në ndihmë për të gjitha ambientet e shtëpisë, jo vetëm për të pastruar yndyrën dhe ca njolla mbi tigan.  Zakonisht likuidet e enëve jane detergent të butë, ndaj mund të jenë një zgjidhje e mirë përkundrejt kimikateve të [...]

Si të pastrojmë gotat e verës

Ja disa këshilla, që të jeni i sigurt se po merrni maksimumin e shijes nga verërat tuaja, ndërkohë që gotat e verës shkëlqejnë nga pastërtia. Mënyra më e sigurt për të pastruar gotat tuaja të verës, është t’i lani ato me dorë (mos përdorni pjatalarësen). Ndiqni këto hapa për të mënjanuar ciflosjen dhe njollat që [...]

6 mënyra për të përshpejtuar procesin e larjes së enëve

Nuk keni një pjatalarëse?! Partneri juaj nuk ju ndihmon në punët e shtëpisë?! Në mënyrë që të mos i shpenzoni mbrëmjet tuaja të kërrusur pranë lavamanit, ja se cfarë duhet të bëni: Largoni mbetjet Largoni sa më shumë mbetje ushqimi nga pjatat që të mundeni. Pas i keni “zbrazur” mirë, jepini një shpëlarje të shpejtë [...]

Disa këshilla si të kujdeseni për rrëmujën në shtëpi, që shkaktojnë kafshët shtëpiake.

Katërputrakët tuaj bëjnë shumë rrëmujë dhe ju shqetësoheni sepse nuk keni zgjidhur ende mënyrën për pastrim. Nga gjurmët e katërputrakëve dyshemeja është gjithmonë me baltë. Njollat në dysheme na shoqërojnë cdo ditë sidomos gjatë ditëve të vjeshtës. Shëtitja e kafshëve në këto ditë dhe kthimi në shtëpi sjell akoma më shumë njolla mbi dysheme.   [...]

Jepini ndricimin e duhur dyshemesë së shtëpisë tuaj…

Larja e dyshemese është një prej detyrave më pak të dëshiruara për amvisat dhe nuk janë të rralla rastet kur pas larjes, të mos kenë rezultatin e dëshiruar. Dip është zgjidhja ideale për pastrimin e shtëpisë tuaj. Me formulën e tij të avancuar, ka shumë forcë pastruese, aq sa për të larguar të gjitha papastërtitë [...]

Ktheni gjërat e vogla në dekorin e shtëpisë tuaj.

Shumë objekte, të cilat në shtëpinë tuaj duken se përdoren për një qëllim të vetëm, pasi të lexoni materialin e mëposhtëm do filloni të mendoni ndryshe. Mjetet e nevojshme që ju nevojiten: kokërr kafeje, limon ose portokall, qirinj të vegjël, gota qelqi trasparente dhe RIX. Si fillim lani gotat e qelqit me RIX për nje [...]

Ngjyrat që nuk duhet t’i largoni asnjëherë nga dekor I shtëpisë tuaj.

Amvistat, të cilat kalojnë një kohë shumë të gjatë duke u kujdesur për shtëpinë, shpesh dëgjojmë dëshirën e tyre për të ndëruar mobiljet në shtëpi. Por ndërimi I mobiljeve ka kosto dhë nuk është praktik, si dhe nuk është zgjidhja e duhur. Luani me ngjyrat në shtëpi, kombinimi I ngjyrave për të arreduar shtëpinë është [...]

Si mund të krijoni më shumë hapësirë në shtëpinë tuaj?

Edhe pse shtëpia mund të jetë e madhe sërisht shqetësohemi, sepse hapësira që krijohet është e vogël. Ndiqni hapat e mëposhtëm, të cilët do ju ndihmojnë për të kaluar këtë problem: 1. Zgjidhni ngjyrat e duhura. Ngjyrat e hapura i japin më shumë ndriçim prandaj duhet të tregoheni të kujdesshëm duke zgjedhur ngjyra të hapura [...]

Ushqimet të cilat nuk duhet të mungojnë në tavolinë gjatë ndërimit të viteve.

Shega Në Turqi përfaqëson fatin e mire për shumë arsye: ngjyra e kuqe, e cila përfaqëson gjakun e njeriut, jetën dhe fertilitetin. Është shumë e shëndetëshme nga ana mjekësore dhe nga ana tjeter farat e bollshme, të rrumbullakta përfaqësojnë mirëqenie. Zarzavate Nga jugu bregdetar Amerika deri në Europë, njerezit në ditën e Vitit të Ri [...]

A e keni menduar se për cfarë mund të funksionojnë tjetër kavanozët?

Kavanozët përveç se shërbejnë për të ruajtur ushqimet mund t’i përdorni dhe si mbajtëse për të sistemuar lugët, thikat dhe pirunjtë. • Rix është detergenti i duhur për larjen e enëve duke siguruar higjienë maksimale. • Përmban kolagjen Hidro-Mask që mbron lëkurën e duarv. • Ka 3 herë më shumë fuqi për pastrimin e yndyrës [...]

Benefitet e verës së kuqe…

Sipas studimeve vera e kuqe: - Përmirëson shëndetin mendor - Ka pak kalori - Redukton stresin - Ngadalëson plakjen - Gjumë të mirë Përveç përfitimeve, ka dhe problematika si përshembull njollat. Trajtoni paraprakisht njollën, më pas vendoseni në proçes normal larje. Në qoftë se njolla është në rroba të bardha përdorni detergentin Deka No Comment, [...]

Jemi në prag festash dhe zbukurimet janë të pandashme…

Të gjithë kthehemi në fëmijë dhe dëshirojmë të shtojmë atmosferën e festave. Zbukurojmë ambjentin e shtëpisë, gatuajmë dhe zgjedhim ushqimet që i servirim, por tavolina qëndron gjithmonë e njëjtë. Krijoni fjongo nëpërmjet pecetave që i vendosni mbi tavolinë, përveç se e thjeshtë është dicka argëtuese. Paloseni pecetën në formë drejtkëndëshe, vendosni pirunin, lugën dhe thikën [...]

Kujdesi që duhet të tregojmë për pastrimin e enëve të kuzhinës…

Një produkt, i cili nuk mungon asnjëherë në shtëpi është detergent i enëve. Amvisat shqetësohen gjithmonë, sepse gjatë larjes së enëve ndodh dëmtimi i duarve për shkak të përbërjes të detergjentit. Jo më shqetësim për enët tuaja: Rix përmban Collagen-Hydromask, i cili hidraton dhe ushqen lëkurën e duarve duke i bërë ato të duken të [...]

Ndiheni atmosferën e festave në tryezën tuaj.

Që enët në tryezën tuaj të shkëlqejnë nga pastërtia përdorni larsin e enëve RIX. Detergent i lëngshëm që eleminon edhe yndyrën më të vështirë nga pjatat tuaja. Përmban Kolagjen-Hidro-Mask, që hidraton dhe ushqen lëkurën e duarve. Vendosini pjatat e bardha si në figurë, pecetat në formë kapele, lugën e pirunin në formën e duarve. Tryeza [...]

Shijoni ditët me shi dhe mos lejoni të ndryshojë humorin tuaj.

Në qoftë se preferoni aventurat, ditët më shi janë perfekte, ju nevojitet: çarda, palltoja edhe cizmat dhe gati për të realizuar planin e rradhës 😉 Kur të ktheheni në shtëpi, gjurmët në dyshemenë do i pastrojë larësi i dyshemesë DIP. -Detergenti DIP ka fuqi pastruse që eleminon të gjitha njollat në dysheme. - Zgjidhja ideale [...]

Si të regullojmë pemen e Vitit të Ri ndryshe këtë herë…

Pemën, të cilën po e zbukuroni për festa, shtoni në të dhe flokët e borës. Pambuku zëvendëson në mënyrë të përkryer borën, mbi të gjitha nuk shkrin dhe qëndron në shtëpinë tuaj aq sa ju dëshironi. Copat e vogla të pambukut hidhini në pemë dhe më pas vendosni zbukurimet e tjera. Rrëmuja që krijohet në [...]

Sistemimi i furçave të make up-it…

Të gjitha vajzat preferojnë make up-in madje shumë objekte i mbajmë çdo ditë në çantë. Kur bëhet fjalë për furçat e makeup-it ato nuk mungojnë dhe shkaktojnë gjithmonë rrëmujë në sirtar. Mënyra më e mirë për të sistemuar furçat, por dhe për të krijuar një ambjent të këndshëm në dhomën e gjumit vendosini furçat në [...]

Të zgjedhesh gotën për të servirur një pijë është art …

Janë dizenjuar shumë gota me forma të ndryshme, madje edhe nëpërmjet një vështrimi nuk gabojmë për të zgjedhur gotën e koktejlit, verës apo shampanjës. Për shkëlqim verbus të gotave në servirje ju këshillojmë larësin e enëve Rix: -Përmbam kolagjen-Hido Mask që mbron lëkurën e duarve. -Ka 3X më shumë fuqi për largimin e yndyrës. -Fuqia [...]